Audyt RODO – komu i po co to potrzebne?

Co to jest audyt?

Audyt RODO polega na sprawdzeniu, czy firma dobrze i zgodnie z przepisami chroni dane osobowe (klientów, pracowników, kontrahentów), takie jak np. imię i nazwisko, adres czy numer telefonu. To pozwala zidentyfikować mocne strony oraz obszary wymagające poprawy. To trochę jak „wizyta kontrolna”, podczas której sprawdza się, czy wszystko działa prawidłowo, zanim coś się zepsuje. Taki przegląd wskaże, co firma robi dobrze, a gdzie istnieje ryzyko kary finansowej lub wycieku danych. A jeśli w trakcie audytu znajdą się jakieś nieprawidłowości to audytor powie co zrobić, żeby je naprawić. 

Kluczowe elementy audytu – co weryfikować?

Audyt obejmuje w szczególności analizę zachodzących w firmie procesów, stosowanych przepisów i regulacji, warunków zawartych umów, prowadzonych ewidencji, używanych systemów i zabezpieczeń oraz świadomości pracowników. Sprawdza również ilość, zasadność i czas przetwarzania danych (minimalizacja).

Jak wygląda audyt?

  1. Przygotowanie: 

Na początku ustala się, co dokładnie będzie sprawdzane i po co. Przykład: Firma chce się upewnić, że dane klientów są bezpieczne po wdrożeniu nowego systemu informatycznego.

  1. Analiza procesów: 

Trzeba zobaczyć, jak zbierane, przechowywane, używane, usuwane są dane. Przykład: Czy klient podaje swoje dane na papierze, czy w formularzu online? Gdzie te dane trafiają – do szafy, na komputer, do chmury?

  1. Przegląd systemów i zabezpieczeń: 

Trzeba zweryfikować czy pomieszczenia, serwery, komputery, systemy służące do przetwarzania danych są odpowiednio zabezpieczone. Przykład: Czy użytkownicy komputerów i systemów mają indywidulane loginy i hasła? Czy firma stosuje zasady cyklicznej zmiany haseł, czy szyfrowania danych? Czy firma ma monitoring?

  1. Weryfikacja dokumentacji: 

Sprawdza się, czy dokumenty i zasady są aktualne. Przykład: Czy w firmie są regulaminy i instrukcje, czy może korzysta z tych sprzed kilku lat? Czy firma zawarła umowy związane z powierzeniem danych osobowych? Czy firma stosuje zgody marketingowe?

  1. Wywiady z pracownikami: 

Sprawdza się świadomość pracowników rozmawiając z nimi o tym, jak w swojej codziennej pracy przetwarzają dane osobowe. Przykład: Czy pracownicy zostali przeszkoleni z zakresu ochrony danych osobowych? Czy pracownicy zamykają szafy i blokują komputery? Czy pracownicy wiedzą, jak niszczyć dokumenty zawierające dane osobowe?

  1. Raport z audytu: 

Na końcu powstaje raport – rodzaj podsumowania, które pokazuje, co jest w porządku, a co trzeba poprawić. Firma otrzymuje jasne zalecenia na temat zwiększenia bezpieczeństwa danych, minimalizacji ryzyka kar finansowych. Przykład: W raporcie może być napisane, że warto zmienić hasła do komputerów na silniejsze, zawrzeć umowę powierzenia z biurem rachunkowym albo zakupić niszczarkę dokumentów.

Kto może zrobić audyt?

Audyt może przeprowadzić Inspektor Ochrony Danych, osoba z firmy lub ktoś z zewnątrz. Ważne, żeby taka osoba była bezstronna i miała odpowiednią wiedzę. 

Jak często robić audyt?

RODO nie narzuca obowiązku przeprowadzania audytów w określonych odstępach czasu. Zalecana częstotliwość to raz w roku lub po dużych zmianach w przetwarzaniu danych, np. gdy firma zaczyna przetwarzać nowy rodzaj danych osobowych, po uruchomieniu nowego systemu informatycznego, po zmianie organizacji pracy, czy  zatrudnieniu nowych pracowników lub po prostu chce mieć pewność, że działa zgodnie z przepisami. W szczególności zaleca się przeprowadzenie audytu po incydentach związanych z bezpieczeństwem danych lub przed kontrolą organów nadzorczych.

Dlaczego warto robić audyt?

Audyt pomaga pokazać, że firma przestrzega zasady RODO. Po audycie można się spodziewać jasnej informacji, co w firmie jest zgodne z przepisami, a gdzie są braki lub ryzyka. Audyt daje konkretne zalecenia, jak poprawić bezpieczeństwo i uniknąć kar finansowych. Dzięki niemu firma zyskuje większą kontrolę nad danymi minimalizując ryzyko ich wycieku, co chroni ją przed wysokimi karami finansowymi. Ponadto firma  pokazuje klientom i partnerom biznesowym, że profesjonalnie dba o prywatność, co niewątpliwie zwiększa zaufanie. Czasem audyt pozwala odkryć zbędne procesy, zautomatyzować niektóre działania, generując oszczędności.

W razie kontroli Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) przedstawienie raportu z audytu to najlepszy sposób na udowodnienie zgodności (rozliczalność). Dzięki temu można uniknąć kar oraz zyskać zaufanie klientów i partnerów biznesowych.

Autor
J.J. Menadżer • Audytor wewnętrzny • Compliance Officer 

UDOSTĘPNIJ POST
Przewijanie do góry